Nálunk minden
a vasutasokról szól!

Hírlevél - 2007. 11. 14.


A november 13-i VÉT-ülésen a VDSzSz a napirendi pontok előtt ismételten felszólította a munkáltatót: mutassa be, mire használta fel a bérköltség 3 százalékát, amelyet munkahelymegtartást célzó képzésre kell(ett volna) fordítani.
A MÁV átadta az erről készült jelentést, de konkrét kérdésünkre továbbra sem kaptuk meg a választ. Szerintünk ugyanis a nyelvi és a másoddiplomás képzés nem finanszírozható ebből a keretből, tekintve, hogy a munkahelymegtartást célzó képzésről megállapodás rögzíti: „A MÁV ZRt. az éves üzleti tervében a képzéshez szükséges forrást – beleértve a külső forrásokat is – a tárgyévi bérköltség 3 százalékának megfelelő mértékben biztosítja.” Rákérdeztünk az elviekben október 31-én lezárult laktanya felülvizsgálatra is. A MÁV képviselője válaszában azt mondta, hogy jelenleg ellenőreik azt igyekeznek megállapítani, ki, milyen célból alszik a laktanyákban. A munkáltató szerint a vizsgálat még egy hétig tart, az eredményekről akkor számolnak majd be. A témában azonban mindössze egy bizottsági ülésre került sor eddig. Általában a munkaügyi kapcsolatokat az állóvíz jellemzi: a szakszervezeti oldal számos kérdésére egyáltalán nem érkezik válasz, vagy ha mégis, abban sincs sok köszönet. Ez igaz a Déli Pályaudvaron az új motorvonatok szennyvíz-tartályainak kiűrítésére, amelyet az ÁNTSZ által szabott szeptember 30-i határidő figyelmen kívül hagyásával mostanáig nem oldott meg a MÁV. Szakszervezetünk rengeteg alkalommal felvetette a vasutasok és az utasok egészségét veszélyeztető művelet leállítását, és a tartályok zárt rendszerű űrítését. A MÁV népes jogászcsapata mintha csak terepasztalnak tekintené a VÉT-üléseit. Elméjüket csiszolják a szakszervezetek felvetésein: hogyan lehetne kibújni az intézkedés alól. Felháborító, hogy a problémákat a MÁV humánapparátusa nem akarja megoldani; a cég képtelen a dolgok orvoslására. A vasúttársaság hozzáállása vezet a sztrájkokhoz. Ez a szemlélet a MÁV alsóbb szintjein is jelen van. Nem meglepő, fejétől bűzlik a hal. Kecskemét-Alsón például a forgalmi szolgálattevőket éjszakánként rendre atrocitások érik a környéken lakó cigányok részéről, akik kövekkel dobálják meg őket, majd kifosztják a tehervonatokat. Szerintünk nem megoldás, hogy a vasútőrök egyszer-kétszer odamennek a helyszínre, a munkavállalók biztonsága érdekében fegyveres őrökre lenne szükség, akik jelenléte vélhetően megakadályozná a vasútállomás kerítésének elbontását is. Elképesztő, hogy a vasutasok fizikai bántalmazását szó nélkül tűri az állomásfőnök, az ügyben ugyanis semmilyen intézkedés nem történt. A MÁV képviselője november 14-én megígérte, hogy fellép az atrocitások ellen, és felelősségre vonja a vezetőt. Botrányos, hogy a kérdésben november 13-án a VÉT-et követően nem volt képes intézkedni a MÁV, ezzel munkavállalóit arra kényszerítve, hogy még egy éjszakát töltsenek ilyen körülmények között.
A szakszervezeti oldal vizsgálatot kért a november 7-i sztrájk időtartama alatt Szolnokról elindított személyvonatok ügyében. A szerelvényeket vagy fékpróba nélkül menesztették, vagy nem Startos munkavállaló végezte a fékpróbát, tekintve, hogy az állomáson a kocsivizsgálók egységesen sztrájkoltak. Egyik lehetőség sem jobb a másiknál. Az első esetben ugyanis a vasúti közlekedés biztonságát veszélyeztette a szolgálati vezető, a második esetben pedig törvénysértést követett el, mivel törvény tiltja, hogy a sztrájkoló munkavállalókat munkaerő-kölcsönzéssel váltsa ki a munkáltató. Botrányos a Forgalomnál Szakszervezetünk nyomására miatt jövőre elhalasztott vizsgáztatás is. A munkáltató ugyanis a 600 tesztkérdés 1800 válaszlehetősége közül nem hajlandó a helyes válaszokat megjelölni, ami nélkülözhetetlen a munkavállalók eredményes felkészüléséhez. Nem tudjuk, hogy az ügyben hányszor kell még szólni, csak azért, mert a vizsgaanyagot előkészítő Csontos Endrének nem tetszik ez a jogos igény. A másfél százalékos teljesítményjutalomról a MÁV-nak még nincs információja. Az év első három negyedévének gazdasági jelentése a napokban készült el, ezt a jövő hét elején tárgyalja a menedzsment, majd a november 20-i VÉT-ülésen mutatják be a szakszervezeteknek.
Az első napirend a járműfenntartás kiszervezése volt. A Gépészeti Üzletág illetékese gyakorlatilag elismételte ugyanazt, amit a legutóbbi VÉT-ülésen mondott. Számos kérdés azonban nyitva maradt. Nem tisztázott például, hogyan járnak majd munkába az Északi Járműjavító munkavállalói az egység Szolnokra telepítését követően. A munkáltató válaszában közölte: a dolgozók egy része a Szolnoki vonalon lakik, a többi máshonnan munkába járó dolgozó lakhelyének felmérése jelenleg is tart. Az Északi Járműjavító felszámolása azonban a MÁV illetékese szerint hosszú folyamat, a változásra a jövő év elején biztos nem kerül sor. Az Üzletág tájékoztatója tehát semmi új elemet nem tartalmazott, továbbra sincs üzleti terve a jövőbeni fenntartási cégnek. Mindenben a kapkodás, a káosz jelei mutatkoznak. Zaránd György szerint 3-4 hét állt rendelkezésükre a fenntartás kiszervezésének előkészítésére. Ez azt jelenti, hogy az Üzletág által lelkesen szorgalmazott, a vontatás tevékenység-kihelyezésének előkészítése után számos héttel később jutott eszükbe, hogy a fenntartást is ki akarják szervezni. Amire egyébként semmi szükség nem lett volna, ha korábban nem éppen a Gépészeti Üzletág kardoskodott volna leghevesebben a mozdonyok Cargóba vitele ellen. A teherszállító cég privatizációja után az új tulajdonos valószínűleg saját mozdonyait részesíti előnyben, és azokat fogja majd a tehervonatok elejére. A MÁV-mozdonyok javítására érkező megrendelésekben jelenleg is érzékelhető komoly visszaesés tehát csak súlyosbodni fog. A Fenntartásnál dolgozók körében a szolgálati vezetők egyébként mindenkit lelkesen arra bíztatnak, hogy menjen el a cégtől, mert ki tudja, mit hoz a jövő. Az álságos hozzáállás révén az Üzletág létszáma csökken, amit a Gépészet illetékese is elismert. Követeltük, hogy a készülőben lévő üzleti tervbe építse be a munkáltató a 10 százalékos alapbér-fejlesztést is. Bejelentettük, amennyiben a munkavállalók a tevékenység-kihelyezéskor nem részesülnek béremelésben, a MÁV-ból kivált cégnél is sztrájkot hirdetünk. Munkabeszüntetés várható a MÁV Start ZRt-nél is, ha a menedzsment népes csapata elzárkózik az ugyanilyen mértékű alapbér-fejlesztéstől, amit álláspontunk szerint a kiszervezett munkavállalóknak már a júliusi bérükben meg kellett volna kapniuk.
A munkáltató szokás szerint szónoklatba kezdett, és előadta, hogy a megemelt bérek csődbe vihetik majd az újonnan alakult céget, amelyik emiatt nem lesz majd versenyképes. Visszakérdeztünk, hogy a MÁV képviselője szerint a vasúti kocsik fenntartási tevékenysége vonatkozásában milyen verseny várható. Erre a munkáltató a román járműjavítóktól megrendelt fenntartási munkálatokra hivatkozott, amiből arra következtetünk, egyes vasúti vezetők érdekei megint az kívánják, hogy a MÁV ebből is vesztesen kerüljön ki. Álláspontunk szerint a fenntartás tevékenység-kihelyezését az Igazgatóság csak akkor hagyhatja jóvá, ha hosszútávon nyereségesnek látja a cég jövőbeni működését. A 10 százalékos alapbér-fejlesztés megtagadása forráshiányos vállalatot feltételez, aminek a kiszervezésére emiatt sor se kerülhetne.
A november 13-i VÉT-en bejelentettük a bérrel és KSZ-szel kapcsolatos minimumköveteléseinket, melyek az alábbiak: A heti munkaidő a MÁV ZRt-nél a korábbi 37 órára csökken, a jelenlegi személyi alapbérek változatlanul hagyása mellett. Az így megmaradt alapbéren kell végrehajtani az átlagosan legalább 8 százalékos alapbér-fejlesztést – természetesen, annak vonzataival együtt. A Kollektív Szerződésben szereplő tételeket legalább 8 százalékkal kell megemelni, a Választható Béren Kívüli Juttatások keretösszegét pedig minimum 8-10 százalékkal. Javaslatunk értelmében ezentúl a KSZ azt is rögzítené, hogy a gépkocsival történő munkábajárás esetében egységesen kilométerenként 28 forintot kell a munkáltatónak fizetni a munkavállalók részére. A munkábajárás és a hazautazás időtartamának maximálását is be kívánjuk emelni a KSZ-be: eszerint egy-egy szolgálat esetében az utazással töltött idő – megállapodás hiányában – nem haladhatja meg a négy órát. Ezúton felhívjuk mindenki figyelmét, hogy november 21-én reggel 6 és 12 óra között éljen alkotmányos jogával, és vegyen részt a VSZ-szel közösen szervezett sztrájkunkban. Részleteket a területi irodákon és a Központban, valamint honlapunkon találhattok.