Hírlevél - 2007. 11. 23.
Könnyű összefoglalni a november 23-i pályavasúti érdekegyeztetésen történteket, mivel csak egy konkrétum hangzott el: december 1-től, de legkésőbb 2008. január 1-től az ország 15 legforgalmasabb szolgálati helyén dolgozó rendelkező, főrendelkező mellé munkahelyenként egy-egy rendelkező is csatlakozik, aki hétfőtől péntekig nappalos műszakban dolgozik majd. Ezzel a rendelkezők, főrendelkezők leterheltsége csökken, és lehetőség van arra, hogy a munkaközi szünet kivétele mellett adott rendszerességgel pihenhessenek. Ezt már régóta szorgalmaztuk, sajnos, a MÁV-nál ennyi ideig tart, amíg egy jószándékú javaslat beérik.
Ezt ígérte tehát a Pályavasút képviselője, persze, már fenntartásaink vannak, hiszen a „humánszolgálat” áldásos közreműködésének eredményeképp az Üzletág visszahőkölt korábban tett másik vállalásától: a november 23-i PÉT-ülésen a munkáltató bejelentette, hogy nem kíván a gépkocsival munkába járók részére kilométerenként 28 forintot fizetni. Ez több mint meglepett minket, hiszen az Üzletág korábban letette a nagyesküt arra, hogy a gépkocsi költségtérítést január elsejétől szintén bevezetik. Elmondtuk: nagy botrány lesz, és nem értjük, miért provokálja ezt a MÁV. A mai PÉT-ülés hangulatát megalapozta, hogy az üzletágvezető a korábban vele előzetesen egyeztetett időpont ellenére sem jelent meg.Az első napirendi pont keretében az Üzletág I-III. negyedévi foglalkoztatás-politikai célkitűzéseinek teljesülését elemezte a munkáltató. Ami nem baj, csak fölösleges, ha a MÁV mindig betartaná a megállapodásokban foglaltakat, melyek egyértelműen rendezik ezt a kérdést. A beszámolóban nagy hangsúlyt fektetett a Pályavasút a túlórára, ami előtt szintén értetlenül álltunk. Úgy tűnt, mintha a munkáltatói oldalon a túlórát egyenesen csapásként értékelnék. Mint fogalmaztunk, a túlóra szükséges kényszer a munkavállalók számára, mivel a vasútnál csak így lehet többletjövedelemhez jutni. Ehhez azonban a dolgozók sokkal többet fektetnek be, mint amennyit pénzben később megkapnak. Hiszen ezalatt távol vannak családjuktól, és egészségromlásnak is kiteszik magukat. Így közelebb kerülnek ugyan a Mennyországhoz, azonban oda senki nem igyekszik túl gyorsan eljutni. A túlórát a megállapodásokban rögzített határokon belül lehet alkalmazni, szerintünk az erről való polemizálással a munkáltató csak elfedi a lényeget.
Álláspontunk szerint az igazán akut probléma a technológiai létszámhiány, ezt kellene mielőbb megszüntetni. Erre azonban jelenleg kevés esély kínálkozik, ezt a munkáltató is elismerte. A MÁV ugyanis bérajánlatában 40 órára kívánja felemelni a heti munkaidőt, ami a 3,3 százalékos alapbéremeléssel körítve egyenesen botrányos tervezet. Ehhez jár a rendelkezőkre, a tolatásvezetőkre és a váltókezelőkre nehezedő nyomás, a két tényező párosítása pedig egyáltalán nem csábító a munkahelyet keresők számára. Szerintünk a szakmai színvonal lezüllesztése érdekében fáradozik a vasút, hiszen belátható: aki ilyen körülmények közé jön dolgozni, az valószínűleg azért teszi, mert máshol nem adtak számára munkát. Ezt támasztja alá, hogy a MÁV által a Budapesti területen elvégzett felmérés eredményei szerint egészségügyi alkalmatlanság és tudáshiány miatt 40 jelentkező közül csupán nyolcat vettek fel a céghez.
Felvetettük a VÉT-en már több alkalommal jelzett problémát is: Kecskemét-Alsón zúzott kővel dobálják a forgalmi szolgálattevőket, a MÁV mindezidáig munkavállalói biztonsága érdekében semmit nem tett. A forgalom képviselője vállalta, hogy megkeresi a biztonsági igazgatót a helyzet megnyugtató rendezése érdekében.
Pletykák terjengenek a hálózaton, amit a menesztési szabályok megváltozása és a számítógépes naplózórendszer bevezetése generált. A munkáltató egyetértett velünk: kár ijesztgetni a munkavállalókat, létszámleépítés nem lesz.
Szombathelyen november 15-én havazott, ezért a szolgálati vezető – aki vélhetően vagy meteorológus, vagy levelibékát tart otthon – hókészenlétet rendelt el, azonban négy nappal később ezt visszavonta. Az Üzletág vezetése kivizsgálja a történteket, mivel a hókészenlétet minimum egy hónapra lehet csak elrendelni.
Jeleztük, hogy a Pécsi Területen az állomásfőnökökben túlteng a tenni akarás. A november 7-i és 21-i sztrájkok során itt váltották le a legtöbb forgalmi szolgálattevőt, ezzel demoralizálva a sztrájkoló munkavállalókat. Kétes siker ez akkor, amikor két állomás között végigközlekedett ennek következtében a vonat, de tovább semmiképp se juthatott, mivel az egész hálózat állt. A szintén a Pécsi Területhez tartozó Bicsérden pedig az állomásfőnök saját magát vezényli forgalmi szolgálattevőnek, így a forgalmistáknak állítólag nincs meg az kötelező alapóraszáma. A munkáltató megvizsgálja az esetet, ugyanis ilyesmi az állomásfőnök csak akkor vezényelheti önmagát, ha nincs más munkavállaló a szolgálati helyen.
Bejelentettük: megfontoljuk, hogy eljárjunk-e a tárgyalásokra, mivel a humánszolgálat ténykedésével, a megállapodások folyamatos értelmezgetésével lejáratnak minket a tagság előtt, ráadásul a vezérigazgatót is, aki a megállapodásokat aláírta.
November 23-án sajtótájékoztatót tartott a LIGA Szakszervezetek. Gaskó István, a LIGA Szakszervezetek és a VDSzSz elnöke újságírói kérdésre válaszolva bejelentette: bár formálisan csak jövő pénteken dönt a VDSzSz Szolidaritás Országos Választmánya arról, hogyan folytatja a sikeres, de eredménytelen november 21-i tiltakozást, a szakszervezet első embere határozatlan idejű munkabeszüntetést javasol addig, amíg a kormány nem teljesíti követeléseinket. Gaskó szerint a november 21-i tiltakozás nyomán csak apró lépéseket tett a kormányzat.
