Nálunk minden
a vasutasokról szól!

Kollektív munkaügyi vita: vissza a múltba!


Időutazáson vett részt tárgyalódelegációnk a kollektív munkaügyi vita október 6-i fordulóján.

A kormány ugyanis a két évvel ezelőtti állapotról kívánta újrakezdeni a tárgyalásokat a vasutasok utazási kedvezményéről szóló miniszteri rendelet vitájában.

A vasutas szakszervezetek a közlekedési tárcával egyeztetve idén májusban hagyták jóvá a rendelet legutolsó verzióját, amit a miniszternek már csak alá kellett volna írnia. Erre a mai napig nem került sor.
Az október 6-i ülésre a kormány részéről előterjesztett anyag azonban a májusi állapothoz képest súlyos visszalépést tartalmazott. Így többek között sem a MÁV-Trakció Zrt., sem pedig a MÁV-Gépészet Zrt. 2008. január elseje után felvett munkavállalói nem részesülhetnek utazási kedvezményben, ami nonszensz. Ráadásul az előterjesztett miniszteri rendelet hatálya csak az év végéig szól.

Szakszervezetünk kijelentette: a májusi anyag változatlan tartalommal történő haladéktalan kiadását várjuk el a minisztertől, a tárgyalások újbóli elkezdése számunkra elfogadhatatlan.

Ezt az álláspontot képviseljük az október 9-i következő fordulón is, az egyeztetésen a kollektív munkaügyi vitát kezdeményező levélben szereplő többi problémáról – így a mellékvonalak sorsát is érintő költségtérítés elvonásáról, valamint a MÁV szerkezeti átalakításáról – érdemi tárgyalásokat akarunk.